Regionální kolo soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR“ pro žáky 9. tříd základních škol

19. 12 2022 Autor: Allanová Lucie

Po dvouleté pauze zapříčiněné koronavirovou pandemií proběhlo ve středu 14. prosince 2022 na SPŠ Hranice regionální kolo soutěže HLEDÁME NEJLEPŠÍHO MLADÉHO CHEMIKA ČR.

Soutěž je určena žákům 9. tříd z regionu Přerovsko a Novojičínsko a jejím cílem je prohloubit zájem žáků o studium středních škol technického zaměření a ukázat žákům, že chemie je věda pestrá a zábavná s širokými možnostmi využití. Organizátorem oblastního kola soutěže je obor Aplikovaná chemie SPŠ Hranice. Generálním partnerem soutěže je společnost PRECHEZA a. s., které vděčíme za štědrou finanční podporu, díky níž se soutěž může pochlubit hodnotnými cenami pro vítěze, jako je mobilní telefon, chytré hodinky, externí disky, bezdrátový reproduktor, knihy, sportovní vybavení a mnoho dalšího.

Do soutěže se v letošním roce zapojilo celkem 64 soutěžících z 24 základních škol s téměř 800 žáky. Poté, co mladí chemici vypracovali soutěžní testy zaměřené na úkoly z obecné a anorganické chemie, názvosloví a také na chemické výpočty, mohli ještě zhlédnout ukázky efektních pokusů, které jim předváděli žáci SPŠ Hranice a sami soutěžící si mohli některé chemické pokusy vyzkoušet a ověřit si svou zručnost přímo v chemické laboratoři.

Nejlépe si se zapeklitým zadáním poradila Klára Mynaříková ze ZŠ Odry Pohořská, která zvládla soutěžní test na 87 bodů ze 100 možných. Jako druhá se umístila  Veronika Žwaková ze stejné základní školy a třetí skončila také mladá chemička Zuzana Pavlíková ze ZŠ Starý Jičín.

Protože na vědomostech a schopnostech žáků mají lví podíl jejich učitelé, vyhodnotili jsme také nejlepšího pedagoga oblasti. Stala se jím už po několikáté Mgr. Renata Šandová ze ZŠ Pohořská Odry, jejíž svěřenci dosáhli v teoretické části oblastního kola nejlepšího bodového průměru na hlavu. Naše poděkování však náleží nejen jí, ale všem učitelům chemie základních škol, kteří vypracovali s žáky testy školního kola a připravovali je na kolo regionální. Po dlouhé době distanční výuky to neměli žáci ani učitelé totiž vůbec snadné, a přesto prokázali, že se o budoucnost chemie nemusíme bát.

Všichni účastníci soutěže tak za svou snahu byli odměněni drobnou cenou a 20 nejúspěšnějších chemiků si odneslo hodnotné ceny a diplomy, které si převzali z rukou vedoucí personalistiky Mgr. Aleny Okáčové společnosti PRECHEZA.

Deset nejúspěšnějších soutěžících navíc postupuje do regionálního finále, které proběhne 13. ledna v laboratořích SPŠ Hranice. Všem postupujícím přejeme do regionálního finále hodně štěstí.

Autorka textu: Mgr. Pavlína Voldánová

Galerie